Histaminová intolerance

Histamin je tkáňový hormon, neurotransmiter, látka vznikající z esenciální aminokyseliny histidinu, která je přítomna v lidském organismu. Vyskytuje se zejména v některých bílých krvinkách, ale také v ostatních orgánech. Jeho nadměrné uvolnění při alergické reakci způsobuje zúžení průdušek (např. u astmatu), kopřivku aj. Histamin se uplatňuje i při vzniku zánětu a zvyšuje též vylučování žaludeční šťávy. Potlačení jeho působení je součástí léčby alergických stavů (podávání antihistaminik H1) a žaludečního vředu (podávání antihistaminik H2). Fyziologicky je histamin velmi účinný. Působí na hladké svalstvo, způsobuje intenzivní kontrakce dělohy, rozšiřuje cévy a tím snižuje krevní tlak. 

V organismu má pozitivní, ale i negativní funkce. Histamin imunologicky způsobuje alergii, ale také ochranu proti cizím substancím. Gastro-intestinálně produkuje kyseliny a způsobuje pohyblivost mikroorganismů. V centrálním nervovém systému způsobuje rytmus spánku a bdělosti a kontrolu chuti a kardiovaskulárně působí na rozšíření cév, pozitivně ovlivňuje svalové stahy srdeční kontrakce a sdreční frekvence. 

Histamin je přítomný nejen v lidském organismu v přirozené formě, ale také v různých potravinách a jejich konzumací se do organismu dostává nadměrné množství histaminu, které může způsobovat obdobné reakce jako potravinová alergie či nesnášenlivost. Důležitou roli hraje enzym diaminoxidáza, který je důležitý pro odbourávání nadměrného množství histaminu a některými potravinami je blokován.

Symptomy histaminové intolerance:

  • Kožní projevy (zarudnutí kůže, svědění, kopřivka)
  • Gastrointestinální projevy (nadýmání, koliky, průjmy)
  • Respirační projevy (ucpání nosu, výtoky z nosu, chronická rýma, astma)
  • Kardiovaskulární projevy (hypotenze, hypertenze, arytmie)
  • Bolesti hlavy
  • Bolestivá menstruace

Chcete znát množství histaminu a zda není Váš organismus ohrožen toxicitou způsobenou nadměrným množstvím? Sledujete některý z výše uvedených symptomů? Kontaktujte diagnostické centrum a poraďte se s terapeutem.