Zdravý sport

Sport sbližuje, udržuje formu a prospívá zdraví. Sport je dobrou zábavou, pokud všichni dodržují pravidla. Aby jste si i vy mohli bez úhony užívat sportu, je třeba znát a dodržovat pravidla, podle kterých "hraje" vaše tělo! Jsou to především pravidla týkající se látkové výměny a zajištění rovnováhy mezi kyselinami a zásadami v těle. Dnešní sedavý způsob života a způsob stravování vedou k překyselení organismu, a tím i k rychlejšímu stárnutí a ztráty krásy. Sport je výborným pomocníkem k udržení zdraví, ale nadměrné a nesprávné sportování může také organismus zakyselovat. Důkazem jsou častá náhlá úmrtí vrcholových sportovců a také potíže s celulitidou u vrcholových sportovkyň v důsledku zvýšení kyseliny mléčné. K překyselení vede jak nedostatečný, tak nadměrný pohyb.

Kyseliny vznikající při sportu jsou důsledkem produkce energie a jejich množství je o to větší, čím intenzivněji se sportuje:

  • kyselina uhličitá - vzniká se stoupající potřebou energie získávané pomocí kyslíku
  • kyselina mléčná - vzniká při stoupajícím spalování glukózy, zvláště při anaerobním spalování bez kyslíku
  • kyselina octová, ketokyseliny a další - vznikají při stoupajícím spalování tuků, zvláště při nedoknalém spalování bez glukózy
  • kyselina močová - vzniká při stoupajícím spalování bílkovin, zvláště pokud již došlo ke spotřebování glykogenu ve svalech a je nutno mít k dispozici okamžitě použitelnou zásobu energie; vzniká při zániku mnoha buněk najednou (pád, modřina, maratón); vzniká při nadměrné konzumaci bílkovin

Ke kyselinám vznikajícím při sportu naše tělo často zbytečně zatěžují další kyseliny a škodlivé látky z "normální" příliš kyselé stravy.

 

Co způsobuje překyselení u sportovců?

  1. překyselení vede ke ztuhlosti
  2. překyselení způsobuje bolest namožených svalů
  3. překyselení zpomaluje
  4. překyselení způsobuje ztrátu odolnosti
  5. překyselení způsobuje celulitidu

 

V případě zájmu o program "Zdravý sport" a osobní výživový plán pro sportovce nás neváhejte kontaktovat.